05 mai 2011

Rreth Linear A


 • Flori Agari

  Flori Agari http://youtu.be/pDwQoMEpJF0
  Maj 01 në orën 11:24.MD ·

   • Shqiptar Pellazg a=alfa=dem-----beta=shtepi----gama=gamilje---etj etj ..skan asnje lidhje me fuckin greec.......................
    Maj 01 në orën 11:37.MD ·
    Flori Agari http://youtu.be/8Qm_V70Ui9A
    Maj 01 në orën 11:38.MD ·


   • Flori Agari spo e marr vesh mor pelasgo dikur flisnin pelasge pastaj folen antic greqisht pastaj modern greqisht pastaj tani knojn beratit dicka nuk shko mor mik
    Maj 01 në orën 11:41.MD · ·  2 njerëz

   • Shqiptar Pellazg hahahah ishte japetike sanskritike hahha i bika gjate shum kshu
    Maj 01 në orën 11:43.MD ·

   • Flori Agari pelasgo ke qen ne greqi ti? ke pa noi grek tbardh?
    Maj 01 në orën 11:44.MD · ·  1 person

   • Aldo Xhani jo ne fillim gjuhe e ''panjohur'' ajo e kretes lineari Amasanej gjuha mikene(lineari B) mbrapa 4 shekuj ''erresire'' mrapa bam 4 dialektet,mrapa Koine(dialekt i unifikume) e vazhdon...:))
    Maj 01 në orën 11:44.MD ·

   • Shqiptar Pellazg ne fillim ishte gjuha zogjve pastaj e kafsheve e peshkut dhe ne fund e krete...por kretasit a ishin pellazg mor aldo trimi?
    Maj 01 në orën 11:46.MD · ·  1 person

   • Joti Vl ‎"melanpodi" këmbëzinjtë ...
    Maj 01 në orën 11:47.MD ·

   • Shqiptar Pellazg grej te bardhe?????pffffffffff zor por nese ka jan te shkatis
    Maj 01 në orën 11:47.MD ·

   • Shqiptar Pellazg melapondi= kembe mollat
    Maj 01 në orën 11:48.MD ·

   • Shqiptar Pellazg por shqip i bie me lan kembet=zogjt me krahe
    Maj 01 në orën 11:48.MD ·

   • Joti Vl melas = pis , me njollë
    Maj 01 në orën 11:51.MD ·

   • Shqiptar Pellazg melas=me lesh mela moll se na hoqe menjen o lale
    Maj 01 në orën 11:53.MD ·

   • Joti Vl ‎... Pra ishin guvernatorët e egjyptit "melanpodi"që u mbi vendosën në greqi ....
    Maj 01 në orën 11:54.MD ·

   • Shqiptar Pellazg ashtu te perzimun ...aziatik dhe afrikan.....hebreo-semit//kaeno-daeno.akeno
    Maj 01 në orën 11:55.MD ·

   • Joti Vl ‎... Fenikasit dhe Hyksos , sipas librit Black Athena ...
    Maj 01 në orën 11:57.MD ·

   • Shqiptar Pellazg mbas eme lart,,,se keto...
    Maj 01 në orën 11:59.MD ·

   • Flori Agari pelazgo mos eshte alfabeti theban?
    E Hënë ora 12:03.PD ·

   • Flori Agari apo ai celestial?
    E Hënë ora 12:03.PD · ·  1 person

   • Flori Agari apo ai malachim?
    E Hënë ora 12:04.PD ·

   • Flori Agari The Writing called the Passing of the River
    Passing of the River A?

    E Hënë ora 12:05.PD ·

   • Flori Agari The Royal Arch cipher?
    E Hënë ora 12:07.PD ·

   • Flori Agari The Alphabet of Daggers?
    E Hënë ora 12:09.PD ·

 • Alfeko Sukaraku
  Libri qe duhet te jete ne duaret e cdo kujte qe kerkon te dije per pellazget edhe preardhejn tone autoktone


   • Alfeko Sukaraku Ky njeri u interrnua nga akademia e shkencave tirane sepse thoshte nje te vertet...ndaj ju qe nuk e njihni situaten e kesaj ceshtje ne shqiperi duhet te keni parasysh kur vjene dikush mes nesh edhe shane spiunet edhe agjentet mes nesh.
    Prill 13 në orën 9:58.MD · ·  5 njerëz

   • Leke Pepkolaj I madhi Pilika duhet lexue e studiuar nga gjithe shqiptaret ..
    Prill 13 në orën 10:15.MD · ·  4 njerëz

   • Alfeko Sukaraku Duhen dituri edhe njohuri per historin e ceshtjes pellazgjike gjate gjithe periudhes se fundit ne menyre qe te kuptojm ku ndali su studiuari ceshtja pellazgjike.Ne se demokracia ne shqiperi ka 20 vjete qe ka ardhur,ne diturin shqiptare rrojme akoma nen bolshevizmin e spiunave te agjenturave sllave qe mbajne nen injorance dijen shqiptare.
    Prill 13 në orën 10:18.MD · ·  4 njerëz

   • Alfeko Sukaraku Kjo eshte arsyeja qe u interrnua dhimiter pilika nga akademia e shkencave tirane.intrrnimin e tij Divjake do ta demaskonte LAsgush Poradeci nen vargjet BRETKOSATE E MOCALIT SEC E VRANE DRENE E MALIT
    Prill 13 në orën 10:25.MD · ·  12 njerëz

   • Artan Jemiri a mundet linku per shkarkimin e ketij libri?
    Prill 14 në orën 1:32.PD ·

   • Eva Brinja Historia e Pilkes eshte sinjifikante per Albanologjin apo per vet vetdijen shqiptare.
    Prill 14 në orën 9:32.PD · ·  3 njerëz

   • Eva Brinja Ky liber eshte ajo cka kishte mbetur ne memorjen e ketij shkencetari nga puna e tij voluminoze e arkivuar ne 20 arka me albanica (kur eshte kthyer nga Vjena) te cilat ja morren kur e internuan (se perse e internuan kuptohet se e kishte koken e duart plot me produkte shkencore) dhe ja shkateruan. Shkateruesit jan ende ne krye...pra vazhdojn deyren e tyre ne emer te ...
    Prill 14 në orën 9:40.PD · ·  5 njerëz

   • Gezim Uruci E KISHA MIK TE VYER dhe BASHKEPUNTORE. KESHTU MA KANE BERE EDHE MUA PEDAGOGET TUAJ.
    Prill 14 në orën 9:55.PD · ·  6 njerëz

   • Alfeko Sukaraku sic po e shikoni-kosovaret me shume- ja qe na qenka e vertet qe akademia e tiranes eshte tradhetare e ceshtjes pellazgjike.
    Prill 14 në orën 10:43.MD ·

   • Arlind Gjikolli Akademia e arteve dhe shkenca osht truri i nje kombi, per qato armiqt gjithnje tentojne (edhe po ja dalin mire boll) me e mbajt ne kontrolle.
    Prill 15 në orën 12:18.PD · ·  1 person

   • Besnik Ceci
    Qe vepra ka vlera te medha,kete e kupton dhe Tarzani,pa shkrim e kendim,por nuk e di per cfare Akademish Shqiptare flisni?!Atje e bejne ligjin Injorantet e Shkences,se kane mbase parane por jo shkencen e kulturen shqiptare.Me vjen keq qe jemi ne kete gjendje,dhe qe shkencen dhe kultuuren shqiptare e drejton akoma politika e sotme e politikaneve te intereseve te xhepave te tyre ,jo te kultures kombetare.Me falni ,qe shprehem kaq ashper,por,realiteti eshte kokeforte dhe une s'kam force t'a ndryshoje.Me respekt!

    Prill 15 në orën 12:58.PD · ·  4 njerëz

   • Alfeko Sukaraku ky eshte realiteti vella
    Prill 15 në orën 12:59.PD · ·  1 person

   • Flutur Zavalina
    O Besnik nuk ju kuptoj.Ajo hulumtuesja kocaqi ska shikuar politiken por historine .ne qoftese dikush e hedh poshte kerkimin e saj le te shkruaje por jo me fjale te pergjithshme.Ti dhe une ketu cpo bejme per te hulumtuar.Apo keta ketu nuk jane shqiptare jane biznesmene dhe sduhet te kontribojne per kombin.Jo besnik mos tja veme fajin ketij apo atij po mendoj gjithsescili te kontriboje sepse bashkimi i mendjeve ben fuqi dhe faktet askush si hedh poshte asnje politikan se ne fund eshte shqiptare dhe historia i denon.faleminderit.

    Prill 15 në orën 1:39.PD · ·  2 njerëz

   • Vladimir Stojani Burill
    I ndjeri Gjon Shllaku ,kur ishte ne burg si i burgosun politik pat paperkthye i Iliaden e Homerit.fillimisht ne gegnisht dhe ma vone ne gjuhen letrare,kuptohet" me porosi". Ne nji bisede me pat deklarue se gjate perkthimit kam vrejte ne veper mbi treqind fjale te mirefillta shqipe,kryesisht te dialegtit gege,c'ka tregon se Homeri e ka marre poemen prej nji populli tjeter, ma i lashte se helenet e qi sipas TIJ mund te jene kene pellazget !??

    Prill 15 në orën 4:41.PD · ·  4 njerëz

   • Ber Hajdini Zt Vladimir ne Veri te Shqiperis dhe ne nj pjes te Malit te zi po ashtu dhe ne Kosove para 80 viteve disa gjuhetar te huaje e kan vertetu se Shqiptaret jane Homeret e fundit shkaku se dhe ne baze te Vuajtjes me Lahute dhe ne baze te kendimit me te eshte vrejt se jane identike, po ashtu aty kan zbuluar dhe fjale te cilat ende perdoren ne gjuhen tone dhe ne gjuhen e Homerit.
    Prill 15 në orën 5:20.PD · ·  3 njerëz

   • Ervin Kërluku si i mund ta bej share kete foto se spo e gjej dot
    Maj 01 në orën 3:10.MD ·

   • Leke Pepkolaj Se ben dot vec ruaje pastaj e kalon ne profilin tend ....
    Maj 01 në orën 3:12.MD ·

   • Ervin Kërluku flm
    Maj 01 në orën 3:29.MD ·

   • Ervin Kërluku thash ta bej share qe ta marrin vesh dhe kto shqiptaret e tjere qe nuk dine tjeter vecse shprehjen " ho me mo se ne shqiptaret vdesim me i bo te gjith shqiptar..."
    Maj 01 në orën 3:30.MD · ·  2 njerëz

   • Dardan Leka
    Vladimiri shkroi="c'ka tregon se Homeri e ka marre poemen prej nji populli tjeter, ma i lashte se helenet e qi sipas TIJ mund te jene kene pellazget !??"================ 

    Po kjoeshte e saket, e kam thene disa here e ke edhe tek dosja ketu ne te djathte per Homerin, se ai ishte nga ishijt ionjen, ose nga Korfuzi ose himara apo janina aty pari ishin stergjysherit e homerit dhe kur eshte shperngulur atje ne Sio ne Egje me siguri se e ka bartur edhe kete legjend e pse mso te themi; A ka mundesi qe Troja e dikusrshme ishte Butrinti ?

    Maj 01 në orën 4:24.MD ·

   • Dardan Leka Por asnjeri nhuk guxon nuke di pse nuk e kemi vrejutr kete dosje nga afer duhet rishikuar se une jam i bindur se aty ka fsheftsira...
    Maj 01 në orën 4:25.MD ·

   • Vladimir Stojani Burill
    Dardan,Helenet jane dhe rrjedhin prej Pellazgeve,por me dyndjet e egjiptasve ne trojet ku jetonin Helenet u ba ngjizja e tyne e sidomos ne gjuhe ,u ba nji perziemje gjuhesh kopto pellazgjike qi e bani me ndryshue gjuhen e heleneve e cila filloi me u dallue prej pellazgeve te tjere.E tash Homeri i pershtati kto poema prej pellazgjishtes se hershme ne Helenishten qi ishte nji gjuhe Kopt-Pellazgjike.Kjo per mue asht e tana.Kjo gjuhe sot thirret greqishtja e vjeter e qi po del perdite e ma shume ne dukje se kjo gjuhe kopto-pellazgjike ma shume se kurrkuje i ngjet gjuhes se sotme shqipe, e cila me te gjitha ato travaje qi ka kalue nder shekuj perseri ka mbete e vjeter dhe e lashte tue iu pergjasue ma shume se asnji tjeter Gjuhes se Perndive ,pra Gjuhes se Pellazgeve te Lashte.

    Maj 01 në orën 10:33.MD · ·  3 njerëz

   • Dardan Leka
    Vladimir, mire e ke sa i perket helenve dhe pelazgeve, ashtu eshte mendoj edhe une por ju menjehere shkoni tek Homeri qe jane dy qeshtje te kunderta mik i nderuar, kurrsesi nuk duhet futur ne te njejten kategori pellazget dhe helenet me gjuhen e Homerit ju lutem, e kam thene per te saten here qe Homeri nuk shkruajti as greqishte, as gjuhen helene as pellazge por IONIENE gjuhen e parapellazgeve ai e populli Ionian emigroi nga viset bregdetare te Shqiperuise se sotme atje ne brigjet e det e Azise se vogel dhe asnjehere as nuk ak folur as shkruar gjuhen helene perpos asaj ioniene..te kuptohemi ju lutemi.

    Maj 01 në orën 10:57.MD ·

   • Flori Agari pra helenet rrjedhin nga pellazget? te njejten ide kan dhe greket....dhe dyndjet egjiptiane qenkan njelloj sic e tregojn greket....
    Maj 01 në orën 10:59.MD ·

   • Flori Agari skam degju noi rapsod tkendoj rapsodi ne disa gjuhe dhe tmeret me pershtatje mik.....per cilen luft trojesh behet fjale? sa here u ka djeg troja? Alfabeti grek është zbritur nga alfabeti fenikas, dhe nuk është i lidhur me Linear B apo alfabet rrokjezor( syllabary)qipriot, më parë me shkrim dhe sistemet për Greqisht
    Maj 01 në orën 11:06.MD ·

   • Flori Agari
    ing
    Phoenician
    letter Name Transliteration1 Pronunciation Numeric
    value
    English AncientGreekMedievalGreek (polytonicModern Gree(infoAncientGreekModernGreekClassicalAncientGreek ModernGreek
    ...Shiko më shumë

    Maj 01 në orën 11:11.MD ·

   • Joti Vl ‎... Plinio thotë se shkrimi në egje u krijua nga një egjyptian me emrin Menos ...
    Maj 01 në orën 11:26.MD ·

   • Flori Agari http://youtu.be/UcTqfTGn3Ck
    Maj 01 në orën 11:27.MD ·

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire